Mükemmel anne sendromu mu yaşıyorsunuz?

Mükemmel anne sendromu mu yaşıyorsunuz?

Genellikle çalışan annelerde görülen en önemli sorunların başında mükemmel anne rolü geliyor. Mükemmel anne rolü gerekliliğinden daha fazla sorumluluk alma, yorgun düşme ve suçluluk duygusunu da beraberinde getiriyor. Ancak annenin mükemmel olmaya çalışması ve çocuğunun mükemmel olmasını istemesi bazı olumsuzluklara yol açabiliyor.

Mükemmel anne modeli ile yetişen çocuklar; her şeyden çabuk sıkılan, elindeki hiçbir şeyle mutlu olmayan, söz dinlemeyen, daha bencil ve daha kibirli çocuklar olabiliyor. Hatta ailenin sunduğu mükemmeliyetçiliği, hayat onlara sunmayınca derin ve ruhsal problemler yaşayabiliyorlar. Örneğin; Okuldan çok daha çabuk sıkılabiliyorlar, çünkü bir kısımına okula gitmeden okulda öğretilmesi gereken bilgiler öğretiliyor. Yetişkin olduklarında ise kendilerini sürekli değerlendirip mutsuz oluyorlar.

Mükemmel anne olma isteğinin altında yatan nedenler ise;

Endişe

Günümüzde ebeveynler çocuklarının psikolojisinin bozulacağından endişelendikleri için, onun her dediğini yaparak, ruhsal yönden örselememeye çalışıyorlar. Oysa bir ailenin çocuğuna yapabileceği en büyük kötülüklerden biri onun her istediğini yapmak!

Değişen trendler

Yeni nesil ebeveynlerle birlikte çocuk için daha çok şey yapmak, daha iyi anne-baba olmakmış gibi algılanıyor. Bu nedenle aileler, özellikle de çalışan anneler çok daha fazlasını yapması gerektiğini düşünüyor.

Bağımlılık

Kendi bağımlılıklarının telafisi olarak çocuğunu kullanan ebeveynler çocuklardaki bağımlılığı artırıyor. Her çocuğun ebeveyninden bağımsız bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir