Süt Parası Ne Kadar 2023? Süt Parası Başvuru Şartları Neler, Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır ve Nereye Başvurulur?

Süt Parası Ne Kadar 2023? Süt Parası Başvuru Şartları Neler, Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır ve Nereye Başvurulur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere çeşitli destekler veriliyor. Bunlardan bir tanesi de süt parasıdır. Süt parası diğer bir adı ile emzirme ödeneği olarak bilinir. Yeni doğum yapan ailelere bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Bir anne her doğum yaptıktan sonra süt parası alır.  Doğum yapmaya hazırlananlar veya doğum yapan anneler tarafından süt parası ne kadar sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Peki, 2022 süt parası ne kadar, emzirme ödeneği kaç TL? Süt parası başvurusu nasıl yapılır doğumdan kaç gün sonra yatar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni doğum yapan annelere bazı sosyal desteklerde bulunuyor. Süt parası da (emzirme) bunlardan bir tanesidir. Bir diğer ismi ile emzirme parası doğumun ardından bir defaya mahsus olarak ödenir. Süt parası başvurusu yapılarak belli bir zaman sonra PTT’den alınır. Süt parası ne kadar ve süt parası başvurusu nasıl yapılır sorusu ise bu noktada sıkça akıllara gelir. 2023 Süt emzirme parası ne kadar, emzirme ödeneği kaç TL? Süt parası başvurusu nasıl yapılır ve doğumdan kaç gün sonra yatar? İşte tüm detaylar!

Süt Parası Ne Kadar 2023?

Yeni doğum yapan annelerin ya da anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destek yalnızca bir defaya mahsustur. Annelere yapılan her doğumun ardından ödenmektedir. Bu fiyat her yıl artar. 2022 yılında annelere ödenen tutar 316 TL’dir.

2019 yılı için emzirme ödeneği 180,00 TL, 2020 yılı için 202,00 TL, 2021 yılı için 232,00 TL, 2022 yılı için 316 TL olarak belirlenmiştir.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt (emzirme) parası başvurusu ise özellikle ilk kez doğum yapan anne adayları ve aileleri tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Süt parası için herhangi bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Doğum yaptığınız hastane süt parası için giriş işlemini sistem tarafından yapar.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Doğumdan Kaç Gün Sonra Ödenir?

Süt parası doğumun ardından yaklaşık iki ay içerisinde ödenir. Bu ödemeyi PTT’ye giderek TC kimlik numarasını söyleyip alabilirsiniz. Ödemeler yalnızca babalara verilir.

Süt Parası Kimlere Ödenir?

4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) sigorta kollarına mensup olarak hizmet akdine bağlı ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalardan dolayı aylık alan anneler ve babalar emzirme parası alabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir