İşe Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

İşe Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Bebek doğdu, doğum izninizi kullandınız ve artık sıra iş hayatına dönmeye geldi. İşe başlamadan önce yapacağınız hangi hazırlıklar süreci kolaylaştırabilir?

Hazırlıklara Erken Başlayın

Elbette hayatta her şey planlandığı gibi gitmeyebilir, ama siz gönlünüzü ferah tutun ve işleri son dakikaya bırakmamak üzere harekete geçin.

Bebeğe Kim Bakacak?

Bebeğe aile büyükleriniz dışında biri yani bir bakıcı bakacaksa mümkün olan en erken zamanda bakıcı arayışına girmenizi tavsiye ederiz.

Diyelim ki uygun gördüğünüz bakıcıyı hemen buldunuz. Onunla biraz vakit geçirmeniz hem gözlem yapmanız hem de kendinizi karşı tarafa doğru ifade etmeniz açısından faydalı olur.

Bebek Kamera Sistemi Sizi Rahat Ettirir

Aylarca yolunu gözlediğiniz, sonra da gözünüz gibi baktığınız bebeğinizi elbette merak edecek, işe başladığınızda gün içinde dokunamasanız da görmek, belki sesinizle ona ulaşmak isteyeceksiniz.

Bunu sağlamanın yolu evinize bir bebek kamera sistemi kurmak.

Dünyanın en akıllı bebek ve çocuk video monitörü İnvidyo yapay zeka özelliği ve sizi pek çok açıdan rahatlatacak yönleriyle gönül rahatlığıyla işe dönmenizi sağlayacak bir sistem.

Bebeğinizin güvenliğini ve bakıcının denetlenmesini sağlayan özelliklerinin yanı sıra

  • Gülme albümü,
  • Akıllı özetler,
  • Bas-konuş özelliği gibi eğlenceli yönleriyle de hayatınızı kolaylaştırırken neşeyi de unutmuyor.

Süt Stoğunuzu Oluşturmaya Başlayın

İşe dönmeden 3 hafta önce bu konuyu gündeminize almanız faydalı. Şöyle ki; halihazırdaki günlük süt üretme kapasitenize ek süt üretmeniz biraz zaman alabilir.

Bu nedenle pompayla süt sağma işlemine biraz erken başlayın. Başlangıçta pompalamak zor gelebilir, yeterince süt sağamayabilirsiniz. İnanın buna çok sık rastlanıyor. Önemli olan niyet, karar ve istikrar. Bedeninize biraz zaman tanırsanız her şey yoluna girer.

Bebeğinizi Biberona Alıştırın

Memeye alışkın bir bebeğin biberonla tanışması ve buna alışması zaman alabilir. Son 2 haftanızı bu sürece ayırın. İşe döndüğünüzde aklınız bebeğinizin beslenmesinde kalmasın.

Son Hafta Denemeler Yapın

Belli bir düzen oturtmaya çalıştınız ve artık son haftadasınız. Bu haftayı denemeye ayırın.

Örneğin; bebeğinizi bir gün bakıcıyla ya da ona bakacak aile büyüğüyle bırakın.

Bakın bakalım bebek ve bakan kişi rahat mı? Siz nasıl hissediyorsunuz? Test sürüşü diyoruz biz buna. Bebek ve bakıcı kadar sizin de içinizin rahat olması önemli.

İşyerinizle Konuşun

Bebeğinizi emzirmeye devam etmeniz, büyük olasılıkla işyerinde pompayla süt sağmanız anlamına gelir. Bazı işyerlerinde süt sağmak üzere kullanılabilecek uygun mekanlar bulunabiliyor. Umarız sizin işyerinizde de böyle bir imkan vardır. Yoksa bunu işvereninizle ya da ilgili kişiyle mutlaka konuşun ve bu konuda kararlı olduğunuzu hissettirin. Unutmayın siz neye önem verir, saygı duyarsanız karşınızdaki kişiler de ona o kadar saygı gösterir. Üstelik anne sütüyle beslenen çocukların hasta olma olasılığı daha az, bu da annenin daha verimli çalışmasına imkan tanır. İşverenlerin bu durumu değerlendirip çalışan anneleri emzirmeye teşvik etmeleri gerekir.

Emzirme Seanslarınızı Planlayın

İşe başladıktan sonra annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri süt kapasitelerinin azalmasıdır. Bunun için işe dönmeden önce emzirebildiğiniz kadar emzirin. Süt stoğunuzu yapmayı da ihmal etmeyin. Çalışma hayatında günü planlamak en önemli gündem. Siz de küçük bebeği olan bir anne olarak sabah işe gitmeden önce bebeğinizi emzirmek üzere belli bir süreyi mutlaka ayırın. İş dönüşü de bebeğinizi hemen emzirin ki hem bebek anne memesini emme alışkanlığını sürdürsün hem de süt üretimi için bedeniniz tetiklensin.

İşyerinde Süt Sağma Molalarını Planlayın

Uzmanlar süt üretim kapasitesinin azalmaması için annenin pompa işlemini her 3 saatte bir yapması gerektiğini söylüyor. Bu bilgiyi akılda tutarak gün içinde göğüslerinizin süt dolma durumunu, ne zaman süt sağmanız gerektiğini planlayın ve iş durumunuzu bu saatlere göre ayarlayın.

Gerekli Ekipmanları Ayarlayın

Süt sağmak için uygun bir odayı işvereniniz yardımıyla bulduğunuzu düşünüyoruz. Süt sağarken rahat etmenizi sağlayacak ürünleri (sırtınıza koyacağınız bir yastık, rahat bir sandalye vs.) zamanla ihtiyaçlarınızı görerek belirleyeceksiniz. Sütü saklamak için gereken süt poşetleri ve tabii ki bir buzdolabı işin olmazsa olmazı. Ama en önemlisi ne biliyor musunuz? Rahat ve verimli bir şekilde süt sağmanızı sağlayacak bir pompa.

Kendinize Özen Gösterin

Yeni annesiniz, üstelik işe geri dönmek zorundasınız. Aylar sonra işe başlamak ve bu temponun içine bir de süt pompasıyla süt sağmayı eklemek başlangıçta zor gelebilir. Zor da. Ama unutmayın bunu belli bir süre için yapacaksınız ve alışık olmadığımız her şey bize başlangıçta zor gelebiliyor. İşin içine girdikçe kendi kısayollarınızı keşfedecek ve rahat edeceksiniz. Bu süreçte size en önemli tavsiyemiz kendi bakımınızı hiçbir koşulda aksatmamanız. Su içmeyi, sağlıklı beslenmeyi ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım isteyip dinlenmek için fırsat yaratmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Tükenmiş bir annenin kimseye
faydası olmaz, kendisine olmadığı gibi. Zorlandığınız noktalarda yardım isteyin ve durup düşünün

Şu an beni ne mutlu eder? İhtiyacım olan ne?

Suçluluk Hislerini Fark Edin Ama Onlara Kapılıp Gitmeyin

Kolay mı? Tabii ki hayır. Ama şu da bir gerçek ki, çalışmasak ayrı suçluluk hissediyoruz, çalışırsak ayrı. Sizi bir adım geri çekilip bir durum değerlendirmesi yapmaya davet ediyoruz. Hiçbir çözüm mükemmel değil. Hiçbir çözüm kötü de değil, bunu görün.

O an için yapmayı tercih ettiğiniz şeyi sahiplenin ve işe başlamaya karar verdiyseniz arkasında durun. İşte ve evde geçirdiğiniz zamanların değerini bilerek hareket edin.

İşyerinde Kaç Kere Süt Sağmam Gerekir?

Bunun cevabı kişiden kişiye değişmekle birlikte şöyle bir planlama yapmanız da mümkün: Gün içinde evde olsanız bebeğinizi kaç kere emzirirdiniz?

Uzmanlar 3 aylıktan küçük bebeklerin 3 saatte bir emzirilmesini öneriyor. Bebeğinizin yaşına, göğüslerinizin doluluk oranına göre bir çizelge belirleyebilirsiniz. Pompayla süt sağmak, alıştıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika sürebilir. Bazen bu süre uzayabilir. İş gününüzü genel durumunuza göre planlayabilirsiniz. İstisnalar her zaman olabilir.

İşyerinde Süt Sağmak İçin Gerekenler

En önemli madde, tek başına rahat rahat süt sağabileceğiniz bir oda. Süt sağmanız gereken zamanlarda işinize belli bir süre ara verebileceğiniz bir ortam işin olmazsa olmazı. Pompa yaparken rahatlamaya özen gösterin. Örneğin; rahatlatıcı bir müzik açın, bebeğinizin fotoğraflarına bakın. Belki bir video izlemek hoşunuza gidebilir. İşe kısa bir ara verdiğiniz bu zamanı, sizi rahatlatıp motive edecek bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Pompa aksesuarlarını kullandıktan sonra nerede yıkayacak ve nerede saklayacaksınız? Şirketin mutfağı bunun için uygun mu?

Belki yanınızda bu iş için kullanmak üzere bir kap getirebilirsiniz. Bu hijyen açısından daha iyi bir olasılık olabilir. Dolabınızda pompa aksesuarlarını saklamak için bir yer ayarlayabiliyor musunuz? Ya da süt sağdığınız odada uygun bir bölüm var mı? Daha önce bu deneyimi yaşamış iş arkadaşlarınızın da fikirlerini alabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir