Doğum sonrası işe dönüş sendrom olmasın

Doğum sonrası işe dönüş sendrom olmasın

Bebeğinizin doğumundan sonra günlerin nasıl geçtiğini anlamadan, doğum izniniz sona erdi ve artık işe dönmeniz gerekiyor. Bir yandan bebeğinizi bakıcıya bırakıp işe gitmenin üzüntüsü, diğer yandan uzun bir ayrılıktan sonra iş yaşamına uyum sağlamada yaşanacak sorunlar…

Suçluluk duygusu

Hemen her çalışan anne de hissedilen duygu suçluluk duygusu. Ancak dünyaya getirdiğiniz bebeğiniz ekonomik olarak da aileye yeni sorumluluklar getiriyor ve bir çok anne bebeğinin geleceği için çalışmak zorunda kalabiliyor. Çocuğunuzun daha iyi şartlarda yetişmesi için çalıştığınızı hatırlayarak suçluluk duygunuzu hafifletebilirsiniz.

Aklınız hep bebeğinizde

Gün içerisinde bebeğinizin yanıda olamadığınız için kendinizi yetersiz hissediyor olabilirsiniz. Oysa ki bebeğinizi emanet ettiğiniz kişinin güvenilir olduğunu düşünerek içinizi rahatlatabilirsiniz. Aşırı koruyucu davranışlar, çocuğunuzun duygusal gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu durumla başa çıkmakta zorluk çekiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Aşırı hassasiyet

Doğumdan sonra işe başlayan anneler, genellikle iki rol arasında kalır ve bir bocalama dönemi yaşarlar. Buna bağlı olarak da duygusal iniş çıkışlar olur. Aşırı sorumluluk yüklenmek, geceleri uykusuz kalmak ve yorgunluk insanı sinirli ve gergin yapar. Öncelikle bu duygu ve düşüncelerle baş edebilmek için, bu yeni durumun normal olduğunu kabullenmelisiniz. İş yerinde iş arkadaşlarınızdan, evde ise eşinizden, yakınlarınızdan yardım isteyip, yükünüzü hafifletmeye çalışın.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir