Çalışan anneye bakıcı desteği nedir, nasıl başvurulur?

Çalışan anneye bakıcı desteği nedir, nasıl başvurulur?

Çalışan anneler için büyük bir fırsat olan 325 Euro ödeme desteği Avrupa Birliği ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığında verilmektedir. Söz konusu bu imkandan faydalanmak isteyen annelerin yakından takip ettiği “Çalışan anneye bakıcı desteği nedir, nasıl başvurulur? Çalışan anneye bakıcı desteği başvuru şartları nelerdir?”

Çalışan annelere tam 325 Euro ödeme yapılıyor. Kadın istihdamı ülkemizde diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük seviyededir. Geçtiğimiz yıl kadın istihdamı oranı %26 seviyelerine kalmıştır. Avrupa Birliği ile yapılan iş birliği çerçevesinde bu oranın arttırılması için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bunlardan bir tanesi ve belki de en önemlisi bakıcı desteğidir. Peki nedir bu bakıcı desteği, kimlere hangi şartlarda verilir?

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI DESTEĞİ NEDİR?

Çalışan annelere bakıcı parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği ortak projesidir. Bu proje ile annelerin iş gücüne katılımları amaçlanmaktadır. Bakıcı parası verilen ve bu sayede bakıcı tutabilen anneler, tekrar çalışmaya dönebilmektedirler. Bu yardımı alan çok sayıda anne iş gücüne büyük destek vermektedir.

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Bakıcı parasının kimlere verileceği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş durumdadır. 2019 yılından bu yana hayatımızda olan bakıcı desteğinden 0 ile 24 aylık çocuğu olan ve 4/A statüsünde çalışan sigortalı anneler faydalanabilmektedir. Destek parası günümüzde de tüm hızıyla verilmeye devam etmekte ve her sene on binlerce anneye ödenmektedir. Proje kapsamında;

Eğitimli çocuk bakıcısı istihdam etmekte olan anneler için (Çalışan Anne Desteği),

0-24 aylık çocuk bakımı alanında MEB sertifikası almış kadınlar için (Bakıcı Eğitim Teşviği) verilmektedir.

Kısaca özetleyecek olursak; şayet 0-24 ay aralığında bir çocuğunuz varsa ve bu çocuğun bakımı için MEB veya İŞKUR bakıcılık sertifikası bulunan bir bakıcı tutmuş iseniz bakıcı desteği alabilirsiniz. Ancak bakıcının 30 gün sigortalı olması gerektiğini unutmamalısınız. Bakıcı desteği parası ile hem bakıcı alanında çalışan kişilerin kayıt dışı çalışmaları önlenmekte hem de annelerin iş gücü piyasasına ara vermeden işlerine devam etmeleri sağlanmaktadır.

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI PARASI NE KADARDIR, KAÇ TL’DİR?

Çalışan annelere bakıcı parası desteği Avro para birimi cinsinden ödenmektedir. Bu tutar günümüzde aylık 325 Euro’dur. Ancak özel gereksinimli çocuğunuz varsa veya bekar bir anneyseniz ödemeler 375 Euro olarak gerçekleştirilmektedir.

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI DESTEĞİNE NASIL, NEREDEN BAŞVURU YAPILIR?

Çalışan anneye bakıcı parası almak için öncelikle ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir. https://sgkegitimlibakici.org/ adresine girdikten sonra “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak ön kayıt aşamasını gerçekleştirebilirsiniz. Burada E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile kaydınızı kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Ön kayıt aşamasını tamamladıktan ve başvurunuz onaylandıktan sonra ise Kesin Kayıt aşaması karşınıza çıkmaktadır.

Kesin kayıt aşaması için öncelikle Halk Bankası’ndan “EDU-CARE” projesi için bir Euro bir de TL hesabı açtırmalısınız. Burada sizin ve çocuk bakıcınıza ilişkin Banka Muvafakat Formu doldurulmalıdır. Şayet özel gereksinimli çocuğunuz varsa burada ispatlayıcı belgeleri de sunmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ise aylık Euro olarak bakıcı parası almaya başlayabilirsiniz.

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI PARASI NE ZAMAN, HANGİ BANKAYA ÖDENMEKTEDİR?

Çalışan anneye bakıcı parası her ay ayın 15’inde açtırmış olduğunuz Halk Bankası Euro hesabına yatırılmaktadır. Buradan bakıcı desteğinizi alabilirsiniz.

Bakıcı desteği alan annelere çeşitli dönemlerde haber vermeksizin ev ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. Şayet 3 kez evde bulunulmaması veya herhangi bir usulsüz durumun gözlemlenmesi durumunda desteğin iptali söz konusu olmaktadır. Şayet adres değişikliği yaptıysanız da bunu bir an önce bildirmeniz gerekmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir