Çalışan Annelerin Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Çalışan Annelerin Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Çalışan anneler, çocuklarıyla yeterince vakti geçiremiyor olmanın yarattığı vicdan azabıyla, çocuklarına özellikle küçük yaşlarda gereğinden fazla bebek gibi davranabilmektedirler.

Bebeklerin neredeyse doğumdan itibaren kendi yataklarında yatmalarını, onların gelişimi için çok önemli bulmaktayız. Oysa bütün gün bebeğinden ayrı zaman geçiren bir kadın hem onu özlemiş olmanın yarattığı duyguyla, hem de yeterince zaman geçiremiyorum duygusuyla bebeğiyle aynı yatakta yatmayı tercih etmektedir. Bu emzirme döneminde normal karşılanabilirken, bu dönem bittikten sonra yatmanın çocuk üzerinde olumsuz sonuçlar yarattığını bilmekteyiz.

Bir başka konu da, çocukların 3 yaşına kadar benmerkezci özellikleri oldukları bilinmektedir. 3 yaşından sonra da beklemeyi ve ihtiyaçları biraz daha ertelemeyi öğrenmektedirler. Dolayısıyla o yaştan sonra ihtiyaçlarını ertelemeleri son derece önemlidir. Oysa çalışan anneler, her istediklerini yapma tavrında olabilmektedir. Bu tavır, çocukların engellenme duygusuyla baş etmelerini çok geciktirmektedir. Bir sosyal grubun içerisinde rahat etmelerini, olumsuz duyguları öğrenmelerini ertelemektedir. Çocuklar bu yaşlarda öğrenmeye başlamalıdırlar.

ÇALIŞAN ANNE İŞE GİTMESİ GEREKTİĞİNİ ÇOCUĞA NASIL AÇIKLAMALIDIR?

İşe gitme, annenin hayatında doğal bir parça olduğunda bunu açıklamakta çok zor olmaz. Anne ya da baba işe giderken, kapıda çocukla vedalaşmaktan bazen kaçınmaktadır. Çocuk içeride oyalanırken gizlice kaçabilir. Bu yapılacak en büyük hatalardan bir tanesidir.

Bunun yerine her seferinde çocukla vedalaşarak tatlı bir ayrılık yaşamak daha doğrudur. İşe gitmeyi sevdiğini, çalışmaktan hoşlandığını çocuğuna söylemesi çok önemlidir. İş gitmenin sevildiğini söylemek, çocuğa güvence vermektedir. O zaman çocuk kendi sosyal ilişkilerini kurabilir, günün bütün zamanlarında annenin mutsuz olduğunu düşünmez.

Bütün gün annenin aklından çocuk çıkmıyorsa, bütün gün de çocuğun aklından anne çıkmayacak demektir. O zaman çocuğun başka bir ortamda rahat ve güvenle kendini geliştirmesi mümkün olmayacaktır. O yüzden işe gitmenin annenin hayatının bir parçası olduğunu vurgulamak çok önemlidir.

Aynı şekilde anne ve babanın çocuktan ayrı zamanlarda, baş başa evin dışına çıkmalarını da bu şekilde anlatmak çok önemlidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir