Çalışan Annelere Kendine Zaman Ayırma Önerileri

Çalışan Annelere Kendine Zaman Ayırma Önerileri

Annelere özgürce tembellik hakkı yapma fırsatı veren bu özel gün sayesinde siz de derin bir nefes alabilirsiniz. Aslında sadece tek bir güne bağlı kalmadan her gün kendinize özel vakit ayırarak ruhunuzu besleyebilirsiniz. İşte her çalışan anne için altın niteliğinde olan kendine zaman ayırma tüyoları!

Çalışma Saatleriniz Konusunda Net Çizgileriniz Olsun

Çalışan anneler için en zor şeylerin başında çalışma saatlerinin esnekliği gelir. İşten çıkıp eve gittiğinizde çocuğunuzla ilgilenmek, yemek yapmak, eşinizle sohbet etmek, ev işleriyle ilgilenmek derken kendinize zaman ayıramıyorsanız patronunuzla konuşmanın vakti gelmiştir. Öncelikle çalışma saatleriniz konusunda değişiklik yapmayı teklif ettikten sonra akşam saatlerinde ve hafta sonları mail kutunuza bakmayacağınızı da belirtmeyi unutmayın.

Mutlaka Egzersiz Yapın

Çalışma koşulları ne olursa olsun her çalışan anne hem ruh hem de beden sağlığı için egzersiz yapmaya önem vermeli. Haftanın üç gününü egzersize ayırarak hem istediğiniz vücut şekline hem de arınmış bir ruha sahip olabilirsiniz. Sadece kendiniz için yapacağınız yoga, pilates, yürüyüş, fitness, yüzme gibi egzersizler sayesinde kendinizi yeniden seveceksiniz.

Zihin Egzersizi Yapın

Egzersiz deyince aklınıza sizi daha da yoracak aktiviteler gelmesin. Gün boyunca iş ve ev yaşantısı ile dolmuş olan zihniniz; karalayacağınız birkaç yazı, oynayacağınız oyunlar, okuyacağınız sürükleyici bir kitap ya da boyayacağınız Mandala sayesinde farklı bir boyutta çalışarak size ruh zenginliği olarak geri dönecek.  

Sizi Mutlu Eden Önceliklerinizi Yazın

Çalışan anne mutluluğunu kendine görev edinen, çocuktan sonra annenin kendini yeniden keşfetmesi için yardımcı olan Amerikalı yaşam koçu Angela Rocchio liste hazırlamanın önemli olduğunu söylüyor. Annelerin çocuktan önce yapmayı sevdiği aktivitelerle hayallerindeki aktiviteleri birleştirerek 10 maddelik bir liste yapmalarını ve bu listeyi buzdolabının üstüne yapıştırarak hep gözleri önünde tutmaları gerektiğini ekliyor.

Hayır Demeyi Öğrenin

Koşturmalı hayatınız içerisinde yaptığınız her şeyin gerekli olduğuna emin misiniz? Çalışan anne olmanız bütün ekstra toplantılara katılmanız gerektiğini göstermiyor. Örneğin, bütün okul aile birliği toplantılarına katılmanız gerekiyor mu bir daha düşünün. Peki, fazla mesai gerektiren ofis çalışmaları siz olmadan yürümez mi? İş çıkışında koşturarak bir yerlere yetişmek zorunda değilsiniz. Başlarda “hayır” demek kaba geliyor olabilir, ama zamanla bu kelimenin rahatlığına alışacaksınız.

Uykunuza Öncelik Tanıyın

Çalışan anne olarak hafta içi zaten erken uyanıyorsunuz, peki ya hafta sonları? Cumartesi ve pazar günleri çocuklar uyanmadan yataktan kalkıp, kahvaltı hazırlayıp, evi toplamaya başlamanız, günün kalanında uykusuz ve enerjisiz olmanıza sebep olabilir. Hafta içi çok çalıştığı için hafta sonu gelince yataktan geç kalkan eşinizden aslında hiçbir farkınız olmadığını evdekilere hatırlatın ve siz de yataktan kalkış saatinizi daha geçe ayarlayın. UCLA Uyku Bozukluğu Merkezi Yöneticisi Alon Y. Avidan, düzenli uykunun birçok hastalığın önüne geçtiğini söylüyor. Ona kulak vermeye ne dersiniz?

Arkadaşlarınıza Vakit Ayırın

Çalışan anne grubunuz varsa sizin yaşadığınız sorunları emin olun onlar da yaşıyor. Arkadaşlarınızla konuşarak birbirinize destek olun ve belirli aralıklarla sadece sizlere özel aktiviteler yaratın. Arkadaşlarınızla yemeğe çıkın, alışveriş yapın, yürüyüşler düzenleyin, kültür ve sanat aktivitelerine katılın, günlük workshop programlarına kaydolun. Kısacası evinizi, işinizi, eşinizi ve çocuklarınızı arkada bırakarak kadın kadına özgür bir gün geçirin.

Rutininizin Dışına Çıkın

Bugüne kadar hayalini kurduğunuz ancak hiçbir zaman gerçekleştiremediğiniz bir şeyler yok mu? Çalışan anne olmak sizi hayattan uzaklaştırdıysa şimdi silkelenip büyük bir sıçrayış yapma vakti geldi demektir. Heykel kursuna yazılın, bungee jumping yapın, tırmanışın adrenalini keşfedin, seramik kurslarına katılın, yaz bitmeden parasailing yapın, doğada tırmanışın keyfini çıkarın. Bu hayat sizin, çok geçmeden hayallerinizi gerçekleştirin.

Dış Görünümünüze Önem Verin

Elbette her şeyden önce ruh güzelliği gelir fakat aynanın karşısına geçtiğinizde bitkin, yorgun ve mutsuz bir çalışan anne görmek isteyeceğinizi sanmıyoruz. İyi göründüğünüz zaman kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, buna emin olun. Cilt bakımı, saç bakımı gibi kişisel bakımlarınızı aksatmayın. Her zamanki makyajınızı hafif de olsa yaparak yüzünüze ve ruhunuza canlılık katın. Evinizde uyku dışında pijamalarınız yerine rahat ama paspal olmayan ev kıyafetlerinizi giyin.

30-30-30-30 Kuralını Uygulayın

Little Breathing Space CEO’su Clarissa Hughes; çalışan anne olunca 30-30-30-30 kuralının uygulanması gerektiğini söylüyor. İşten eve geldiğinizde 30 dakikanızı çocuklarınızla gerçekten iletişim kurmak için, 30 dakikanızı eşinizle sohbet etmek için, 30 dakikanızı yeni güne hazırlanmak için ve son 30 dakikanızı kendi kendinize sessizce kalmak için kullanmanız gerektiğini belirten Hughes, bu sayede sizi kemiren suçluluk duygusundan da kurtulacağınızı söylüyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir