Karanlıktan korkan çocuğa nasıl davranmalı?

Karanlıktan korkan çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuklarda karanlık korkusu yaygın şekilde yaşanan korkularından biri. Uzmanlar, karanlık korkusunun çocukların ruh sağlığını derinden etkilediğini belirtiyor ve ebeveynleri bu konuda uyarıyor.

Çocuklarda karanlık korkusunu çoğu zaman ebeveynlerin tutum ve davranışları tetikliyor. Kış aylarında gecelerin uzamasıyla birlikte çocukları bu durum daha da kaygılandırıyor.

Çocuğunuz karanlıktan korkuyor mu?

Karanlıktan korkan çocuklar uyku saati yaklaştığında tek başına yatmak istemiyor ve uyumamak için ebeveynlerine çeşitli mazeretler uydurabiliyorlar. Ebeveynlerinden odasının ışığının sabaha kadar açık kalmasını da isteyebiliyor. Böyle durumlarda anne- babanın çocuğa tutumu büyük önem taşıyor. Örneğin; Karanlık korkusu yaşayan çocuklarına ebeveynler “korkmanı gerektirecek bir şey yok” gibi cümleler kurmamalı.

Korkunun sebebini sakinlikle ve sabırla dinlemeli, çocuğunu korktuğu durumlarda kendisine ulaşabileceğine ikna etmeli ve adım adım çocuğu karanlığa alıştırmalıdır.

Peki karanlığa nasıl alıştıracağız?

Karanlık korkusu yaşayan çocuğunuzu karanlığa alıştırmak için öncelikle odasına loş ışık seçmelisiniz. Uykuya daldıktan sonra yavaş yavaş ışığın gücünü azaltarak yanından uzaklaşmak ve seslenebileceği mesafede durma yöntemini izleyebilirsiniz.

Karanlıktan korkan çocuğa nasıl davranmalı?

Korkularını yok saymayın ve onları küçümsemeyin.

Korkuları konusunda hazır olduğunda onunla konuşun.

Korkularının sebebi ile asla alay etmeyin.

Korkularının nedenlerini araştırın ve ortadan kaldırmak için çalışın.

Çocuğunuza karşı aşırı korumacı davranmayın. Ona sürekli çevrenin tehlikeli bir yer olduğu duygusu verecek cümleler kurmayın.

Arkadaşları ile vakit geçirmesine, özgüven duygusunu kazanmasına yardımcı olun.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir