SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde SSK’lı annelere maddi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen anne ve anne adayları SSK doğum parası iş göremezlik ödemesi başvurusu nasıl yapılır, sorusunun yanıtını araştırıyor.

SSK doğum parası başvurusu nasıl yapılır?

Çalışan annenin bu imkândan faydalanabilmesi için öncelikle doktorundan aldığı raporu, doğum yaptığı hastanede e-rapor sistemine kayıt ettirmesi gerekir. Sonrasında SSK çalışanı olan annenin iş yerine başvurarak raporu onaylatılmalıdır. Rapor onaylandığında doktor raporu SSK tarafından incelemeye alınır. Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödemesi için PTT’ye onayını bildirir. Bu işlemlerden sonra 7 ile 10 gün içinde doğum parası PTT birimleri tarafından ödenir.

Doğum parası nasıl hesaplanır?

2020 yılı için doğum parası hesaplama adımları şu şekildedir: Yılın son 3 ayında alınan toplam brüt maaş toplanır. Bu miktar 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük maaşın 2/3’ü hesaplanır. Bu adımlar tamamlandığında doğum parası hesaplanmış olur. T.C. kimlik numarası ile SSK doğum parası sorgulama nasıl yapılır? E-devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemleri yapılabilir. Bunun için T.C. kimlik no ve şifreye ihtiyaç vardır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra, sağ üstte bulunan arama kısmına ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’’ yazılır. Açılan sayfada ‘’4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme’’ kısmına tıklanır ve doğum parası sorgulama sayfası açılır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir