Evde Oynayabileceğiniz Oyun Önerileri!

Evde Oynayabileceğiniz Oyun Önerileri!

Çalışan annelerin sorunlarından biri de haftasonu dışında çocuklarıyla dışarıda zaman geçirip, oyunlar oynayamamak. Hayatın her anı bir oyun oynama fırsatı. Yaratıcılığınızı çocuğunuzla birlikte keşfetmeye izin verin.

Kelime Bulmaca

Bu oyunun oynanma şekli karşı tarafın söylediği kelimenin son harfiyle yeni bir kelime bulmaktır.

BOM

BOM oyununda oyuncular sırayla saymaya başlarlar ve herkes bir sayı söyler. 5 ve 5’in katları denk gelen kişilerin BOM! demesi gerekir, yoksa elenir. Örneğin; “1,2,3,4,BOM,6,7,8,9,BOM,11,12…”

İsim / Şehir

Çocuk okuma yazma biliyorsa ve kelime dağarcığı yeterli yaştaysa, ev oyunlarının en sevileni isim-şehirdir. Bu oyunda herkes kağıdına “İsim-Şehir-Hayvan-Bitki-Eşya” başlıkları atıyor ve alfabenin hangi harfi seçilmişse herkes ilgili başlığın altına o harfle başlayan örneğini yazıyor.

Eğer kimsenin yazmadığı bir şey yazarsak 10, başkalarıyla aynı şeyleri yazarsak 5, hiçbir şey yazamazsak 0 puan alıyoruz ve oyun puanların toplamına bakarak kazanılıyor.

Aklından Bir Hayvan Tut!

Bu oyunda karşı taraftan aklından bir hayvan tutmasını istiyoruz ve daha sonra sorduğumuz sorularla iki dakika içerisinde o hayvanı bulmaya çalışıyoruz. “Dört ayaklı mı?” “Tüylü mü?” vb. sorular örnek olarak verilebilir. Çocuğumuzun yaşına göre isterseniz hayvanı da değiştirip bitki, eşya ya da mekân yapabiliriz.

Nasıl Hissediyorum?

Yüzümüzü farklı ifadelere sokup, nasıl hissettiğimizi sorabiliriz. Örneğin kaşlarımızı çatıp “Nasıl hissediyorum?” dediğimizde çocuğumuz, “Kızgın.” diyecektir. Bu oyun sosyal becerilerine ve empati yeteneğine katkıda bulunacaktır. Öyle ki rolleri bile değişebiliriz.

Kulaktan Kulağa

Kalabalık bir ailemiz varsa kulaktan kulağa oynayabiliriz. Bu oyunda sırayla oturuluyor ve en baştaki kişinin yanındakine bir cümle söylüyor. En son kişi ne duyduğunu söylediğinde cümlelerin ne kadar değişebileceğini göreceksiniz!

Hangi Elimde?

Hangi Elimde hepimizin çok iyi bildiği, özellikle küçük çocukların “Bir daha, bir daha” diyerek keyif aldıkları bir oyun. Bu oyunda sırayla iki elinizi arkamıza götürüp bir şey saklayıp, öne getirdiğimizde “Hangi Elimde?” diye soruyoruz. Oyun karşı taraf kaybedene kadar devam ediyor, sonra sıra ona geçiyor.

Evet-Hayır

Bu oyunu eminiz duymuşsunuzdur. Evet-Hayır oyununda çocuğumuza sorular sormaya başlıyoruz ve “evet” ile “hayır” demek yasak. Bu oyun sırasında çocuklar dikkat ve algılama gibi birçok bilişsel becerisini kullanıyor, üstelik dil becerileri de gelişiyor.

Körebe, sıcak-soğuk, SOS gibi oyunları onlara da öğretin ve ailece evde vakit geçirmenin keyfini çıkarın.

İLGİLİ HABER

Evde Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir