Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED)

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED)

Çocukların aile ortamından ayrılmadan sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması amacıyla yapılan nakdi ve psiko-sosyal destektir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bugün yaptığı açıklamada, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik ödemelerin başladığını bildirdi. 

Toplam 887 milyon lira tutarındaki bu ödemelerin, çocukların temel ihtiyaçlarının ve eğitim giderlerinin karşılanması amacıyla yapıldığını belirtti.

SED’in çocukların temel gereksinmeleri ile eğitim giderlerinin karşılanması için ailelere verildiğini aktaran Göktaş, bu hizmetle çocukların aileleri yanında hayata hazırlandıklarını ve aile bütünlüğünün sağlandığını kaydetti.

Göktaş, aile merkezli sosyal hizmet modelleriyle çocukların öncelikle aile şefkati ve sıcaklığıyla büyümelerini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Kimler SED Yardımından Yararlanabilir?

Ailenin ekonomik olarak bir kriz sürecinde olması (olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık, kaza, işten çıkarılma, iş bulamama…) Ailede en az 1 çocuğun ve ebeveyninin veya çocuğun bakıcısı konumundaki kişinin kimliğinin bulunması gerekmektedir.

SED kapsamında nasıl olunur?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir. -İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

SED destek başvurusu nasıl yapılır?

Bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvurulur. Ayrıca e devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. ”https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru” üzerinden “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yapılabilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir