Çalışan Anne ve Vicdan Azabı

Çalışan Anne ve Vicdan Azabı

Çalışan pek çok anne profesyonellik mi annelik mi açmazına sık sık düşmüş ve kendini zaman zaman iki konuda da eksik hissetmiştir.

Eksiksiz bir hayatın içinde hiç bir canlı kendini geliştiremez ve tamamlayamaz. Bu nedenle bir bebek dünyaya geldiğinde yetersiz ve aciz bir varlık olarak dünyaya gelir. Bir çocuğun gelişimi bizlere mükemmelliğin değil eksikliğin faydalı ve geliştirici olduğunu ispat eder.

Günümüzün yaşam koşulları ne yazık ki anneleri büyük heveslerle dünyaya getirdikleri bebeklerini bir noktada güvendikleri bir aile büyüğüne ya da bir bakıcıya bırakarak çalışma hayatına dönmeye mecbur bırakmakta. Kariyer anlamında yaşanan zorlukların yanı sıra belki de anneleri en çok zorlayan meselelerden biri iş ve ev hayatı arasında denge kurmaya çalışırken çocuklarına arzu ettiklerinden çok daha az vakit ayırabilmeleri ve beraberinde gelen suçluluk hisleri ile vicdan azabı. En büyük zorluk ise belki de birçoğunun önünde daha önce kendileri gibi hem çalışıp hem de annelik yapmış olan anne modellerinin pek fazla olmayışı. 

Anne olarak sınırlı enerjiniz, sınırlı zamanınız, sınırlı alanınız ve sınırlı imkanlarınız olduğunun farkında olmak çocuklarınızın büyüme sürecinde onlara da sorumluluklar vermeniz gerektiği gerçeğini ortaya koyacaktır. Bu durum toplumun “annelik” kavramına dayatmalarının tersine annelik serüveninde sizi yeterli olmak için çaba sarf eden kişi yapar.

Bütün anneler bu cephelerde savaşlar verilirken bir de yapamadıkları ile ilgili sürekli bir vicdan azabı çekerler. Bu vicdan azabı annelerin içini kemirirken aslında değerli olan her koşulda yeterli olduğunuza inanmanızda yatar.

Hiç bir zaman kendinizi başka bir anneyle kıyaslamayın veya kıyaslamalarına izin vermeyin !

Unutmayın önemli olan bütün günü çocuğunuzla geçirmek değil… Çocuğunuzla kaliteli geçireceğiniz bir kaç saat onun için çok daha faydalı. Birlikte basit şeyler yapmak ; illa bir etkinlik veya oyuncak değil mutlu olması için çok basit şeyler yeterli olacaktır, emin olun birlikte yemek pişirmek, masa hazırlamak ,oyunlar oynayıp ona kitap okumanız tüm günü ona unutturacaktır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir