Evde Bebek Bakıcısı Devlet Desteği 2020 Kimler Bakıcı Teşviki Alır?

Evde Bebek Bakıcısı Devlet Desteği 2020 Kimler Bakıcı Teşviki Alır?

Çalışan annelerin, çocuklarının bakımı için bakıcı çalıştırmak istemesi durumunda, evde çocuk bakımı desteği verilmektedir. Bunun yanında Türkiye’de oturum ve çalışma izni bulunan yabancı kişiler de devlet destekli bakıcı teşvikinden faydalanabilirler.

Peki evde çocuk bakımı devlet desteği kimler alır? Evde bebek bakıcısı devlet desteği 2020, evde çocuk bakım parası nasıl alınır? Evde çocuk bakımı desteği almak için nereye başvurulur? 

Çalışan annelerin, çocuklarının bakımı için bakıcı çalıştırmak istemesi durumunda, evde çocuk bakımı desteği verilmektedir. Bunun yanında Türkiye’de oturum ve çalışma izni bulunan yabancı kişiler de devlet destekli bakıcı teşvikinden faydalanabilirler. Peki evde çocuk bakımı devlet desteği kimler alır? Evde bebek bakıcısı devlet desteği 2020, evde çocuk bakım parası nasıl alınır? Evde çocuk bakımı desteği almak için nereye başvurulur? İşte detaylar.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında sigortalı olarak çalışan anneler, çocuklarının bakımı için bakıcı tutmak zorundadır. Çocuk bakıcısı masrafları, annelerin çalışan durumunu etkilemektedir. Annelerin işlerine devam edebilmeleri için evde bakıcı çalıştırma desteği hazırlanmıştır. Bakıcı devlet desteği alacak kişilerde bulunması gereken şartlar neler?

– Bakıcı teşviki, SGK’lı olarak çalışan kadınlar ya da evine personel almak isteyen ev hanımları tarafından kullanılabilir.

– Evde çalışması için işe alınan çocuk bakıcıları, hasta ve yaşlı bakıcıları ya da evin hizmetinden sorumlu olan çalışanların tamamı, bu destek kapsamında sigorta prim teşvikinden faydalanabilirler.

– Devlet tarafından verilen bakıcı desteğinden faydalanmak için işe alınan çalışanların üçüncü dereceye kadar kan hısımı olmaması gerekir.

– Lise öğrencisi, üniversite öğrencisi ya da yarı zamanlı çalışmış kişiler, bakıcı teşvikinden faydalanarak işe alınabilirler.

– Bakıcıların daha önce bu destek kapsamında çalışmaması şartıyla, istenen kişiler işe alınmaktadır.

Türkiye’de oturum ve çalışma izni bulunan yabancı kişiler de devlet destekli bakıcı teşvikinden faydalanabilirler. Çalışanların son 6 aylık dönemde sigortalı olarak çalışmaması durumunda, kişilerin işe alınması için bakıcı teşviki kullanılabilir.

Çalışan anneye bebek bakım parası

İşverenin 10 günden fazla süreyle bakıcı çalıştırması durumunda, asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapması gerekir. Asgari ücretin %37,5’lik bölümü, bakıcılara yapılan ödemeyi temsil etmektedir. Bakıcılar için belirlenen prim tutarı, 1.103,625 TL olarak hesaplanmıştır.

Devlet tarafından herhangi bir destek verilmezse, işverenin ödemesi gereken prim tutarı 1.103,625 TL olacaktır. Annelerin SGK’lı olarak düzenli şekilde çalışması ve mevut prim borçlarının eksiksiz olarak ödenmesi gerekir. İşe alınan çocuk bakıcısının, 10 günden fazla olacak şekilde çalışması gerekir. 10 günden az çalışan içiler, farklı sigorta kolunda değerlendirilmektedir.

Bakıcıların, 1 Ocak 2018 tarihiyle, 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe başlaması şart koşulmuştur. Bakıcıların işe başladıkları tarihten itibaren, son 6 aylık dönede 10 günden fazla olacak şekilde sigortalı çalışmaması gerekir. İşe alınan bakıcıların, işe giriş tarihinde İŞKUR kaydı bulunmalıdır. İşe alınan bakıcıların, derhal sigortası başlatılmalıdır.

Yukarıda belirtilen şartlara uyum sağlayan kişiler, devlet destekli evde çocuk bakımı desteğinden faydalanabilirler.

Evde çocuk bakımı desteği almak için nereye başvurulur?

Evde çocuk bakımı başvurusu yapmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda açıklandığı gibidir: Bakıcı teşvikine başvuru yapmak için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir