Doğum Parası Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Doğum Parası Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Çalışan kadınlar doğum nedeniyle kendilerine tanınan 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş görmezlik geliri alırlar.

Bunun için yapmaları gerek işlem birinci 8 haftanın sonunda işveren tarafından raporun kapatılması gereklidir.Yani işveren tarafından raporun kapatılması ile çalışan kadının istirahatli olduğu süre içerisinde herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

İkinci döneme ilişkin yani doğumdan sonraki 8 haftalık süre için istirahat parasını geçici iş göremezlik parasını almasını için yine kadının çalışmış olduğu işyeri tarafından raporun kapatılması ile birlikte rapor parası yani geçici iş göremezlik geliri o çalışan kadının hesabının bulunduğu ilgili bankaya yatırılmak suretiyle devlet tarafından ödenir. Ödemeler için çalışan kadınların işlem  yapmaları gerekmez.

15 Mayıs 2015 tarihinde çıkartılan yeni bir düzenleme ile yine çalışan kadınlar istirahatli oldukları süreye ilişkin almaları gereken ücretlerin yanında yapılan bu düzenleme ile birlikte devlet tarafından kendilerine 1 çocuk için 300 2. çocuk için 400 3. çocuk için 600 lira bir çocuk doğum yardımı yapar. Bunları için bulundukları il ya da ilçelerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili müdürlüğüne müracaat etmeleri yeterli olacaktır.  (İl Müdürlük Adreslerine Ulaşın)

Tc kimlik bilgilerinden yeni doğan çocuğun sağ olarak doğması ve TC vatandaşı olması gerekiyor.Başka biri adına ve başkasının çocuğunun bilgileri kullanılarak doğum parası almak mümkün değil. Ödemeler yapılırken nüfus bilgilerinin doğrulu ve kimlik paylaşım sisteminde yer alan bilgiler kontrol ve teyit edilerek yapılıyor ve onaylanıyor. Gerekli tüm şartları taşıyan kişilerin başvuruları onaylandıktan sonra kişinin banka hesabına ödeme yapılıyor. Yeni doğan yardımı doğum parası yurtdışında yaşayan Türkleri de kapsamaktadır.  Yurt dışında yaşayan Türkler başvuru işlemlerini konsolosluklardan yaparak doğum parası alabilirler.

Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden kişinin bilgileri ve şifresiyle yapılan girişlerden doğum parası hakkı sorgulanabiliyor. Şifre almak isteyenler PTT ye yaptıkları başvurularda 2 lira ödeyerek şifrelerini alabilirler. Geçerli şifrenin kalıcı olması için aklınızda kalacak yeni bir şifre ile değiştirmeniz gerekecektir. TC. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet üzerinden kişiler doğum parasını sorgulayabilirler. 4 yıl önce uygulamaya konulan ve 3 çocuk için doğumları teşvik etmek amaçlı verilen yeni doğan çocuk yardımlarını alabilmek için bebeğin sağ olarak doğması TC vatandaşı olması ve kişinin nüfusuna alınması gerekecektir. Bu tarihten önce doğum yapanlar çocuk yardımından yararlanamazlar.

Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlüklerin ve Sosyal hizmetler merkezlerine yapılacaktır. İlk ödemelerini Haziran ayında yapan bakanlığına 183 ve 144 nolu hatlardan ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile babalarında izin günleri de 5 güne çıkartıldı. Çalışan annelerin 16 haftalık geçici iş görememezlik rapor paraları da verilmeye devam edilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir